Reklama:

informacje o Elblagu - katalog firm -  w elblag

Czym kierować się przy wyborze korepetytora dla dziecka?

czytano 1808 razy

Coraz więcej polskich uczniów musi korzystać z zajęć korepetytorskich, co z jednej strony źle świadczy o szkole, ale z drugiej dobrze o ambicjach młodych ludzi. Nie od dziś wiadomo, że indywidualna lekcja przynosi znacznie lepsze rezultaty niż grupowa. Jeśli Twoje dziecko ma wyraźne problemy z jakimś przedmiotem, pora pomyśleć o znalezieniu mu korepetytora. Jak wybrać tego naprawdę dobrego?

Doświadczenie i referencje

Najlepiej zasięgnąć języka wśród innych rodziców i podpytać ich, czy przypadkiem nie mogą polecić jakiegoś korepetytora. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że można od razu ocenić skuteczność danego nauczyciela. Jeśli kolega Twojego dziecka chodził na korepetycje i znacząco podciągnął się z danego przedmiotu, to jest to najlepsza rekomendacja.

W sytuacji, gdy nie możesz liczyć na polecenie, musisz poszukać korepetytora na własną rękę. Wówczas warto wytypować 2-3 osoby i każdą z nich poprosić o przedstawienie referencji. Dobrym pomysłem będzie także zapisanie dziecka na lekcje próbne, a następnie poproszenie, aby uczeń sam wyraził opinię na temat korepetytorów. W końcu to dziecko będzie chodzić na korepetycje i powinno czuć się dobrze w towarzystwie nauczyciela.

Kwestie praktyczne

Korepetycje praktycznie zawsze odbywają się poza godzinami szkoły, dlatego dziecko będzie zmuszone do wysiłku umysłowego przez dłuższy czas niż jego koledzy. Nie warto więc dokładać pociesze obowiązków i skazywać jej na długie dojazdy. Korepetytora lepiej jest poszukać w sąsiedztwie lub tak zaplanować godziny nauki, aby dziecko nie musiało wracać do domu wieczorem.

Doświadczenie w pracy z dziećmi

Korepetytorzy „łapią” wszelkie zlecenia i raczej nikt dobrowolnie nie przyzna się do tego, że kiepsko idzie mu nauczanie dzieci. Dlatego przed podjęciem decyzji warto sprawdzić doświadczenie nauczyciela. To że ktoś świetnie radzi sobie z przekazywaniem wiedzy dorosłym czy licealistom nie oznacza wcale, że równie dobrze pójdzie mu z uczniem podstawówki.

W dodatku korepetytor, który od dawna nie miał kontaktu z podstawą programową na danym szczeblu edukacji, sam może mieć problemy z dopasowaniem tempa i zakresu nauki zgodnie z aktualnymi wymaganiami stawianymi przez szkołę.

Może postawić na nauczyciela dziecka?

To bardzo kontrowersyjne rozwiązanie, wątpliwe od strony moralnej. Generalnie obowiązuje niepisana zasada, że nauczyciel nie powinien przyjmować na korepetycje swoich uczniów, ponieważ to podważa jego autorytet i rodzi niepotrzebne wątpliwości. Dlatego taki wybór należy traktować jako ostateczność, a najlepiej nie brać go w ogóle pod uwagę.

Artykuł powstał przy współpracy z edukorki.pl



data dodania: 2017.01.11 13:56    data edycji: 2017.01.11 13:56
Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji ELBLAG.wortale.net.



Dodaj komentarz

Komentarz zostanie zatwierdzony po przeczytaniu przez administratora.
Imię: Przepisz kod z obrazka:
Wszelkie prawa zastrzeżone

Kontakt z nami   |   Reklama na portalu   |    Redakcja   |   Nasze portale

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zasady korzystania & Polityka prywatności   |   Projekt WORTALE.NET  |   Wydawca SOLUMA

| mapa witryny
| login