Rejestracja jachtu - kiedy jest obowiązkowa?
Zgodnie z obowiązującym prawem rejestracja jednostek pływających jest obowiązkowa w części przypadków. Objęto nią niektóre jachty należące do osób prywatnych. Regulacje, które zawiera rozporządzenie ministra gospodarki morskiej, mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu wodnym i kontroli nad stanem technicznym jednostek pływających. Kto ma obowiązek rejestracji jachtu? W jaki sposób go dopełnić?
1. Rejestracja jachtu w starostwie - kto jest do niej zobowiązany?
2. Wydanie dokumentu rejestracyjnego a koszty
Jachty w Polsce podlegają obowiązkowi rejestracji, jeżeli mają długość i moc silnika równą lub większą 7,5 m oraz 15 kW. Nie ma znaczenia, czy jest to jednostka pływająca używana w celach komercyjnych, czy też prywatnie. Prawo jest jednakowe w obu przypadkach. Dowiedz się więcej na jego temat, by dopełnić wszystkich obowiązków związanych z posiadaniem i korzystaniem z jachtu.
Rejestracja jachtu w starostwie - kto jest do niej zobowiązany?
Obowiązek rejestracji jachtu dotyczy jednostek, których długość jest równa lub większa 7,5 m. Ponadto obowiązkowi rejestracji podlega jacht, który wyposażono w silnik o mocy co najmniej 15 kW. Pozostałe jachty rejestruje się wyłącznie na wniosek właściciela. Jednostki pływające przeznaczone do celów sportowych lub rekreacyjnych można obecnie rejestrować w starostwie. Rejestracja jachtu w starostwie jest szybka i prosta, gdyż wszystkich formalności można dopełnić przez Internet.
Rejestracja jachtu podlega przepisom z Ustawy z 12 kwietnia 2020 r. o rejestracji jachtów i innych jednostek pływających o długości do 24 m. Żeglowanie własną jednostką zgodnie z prawem umożliwia już samo złożenie wniosku o rejestrację. Wystarczy pobrać zaświadczenie, że złożyło się taki wniosek, by pływać jachtem bez konieczności oczekiwania na oficjalną decyzję urzędu.
Wydanie dokumentu rejestracyjnego a koszty
Informacja prasowa.